Lepš: Charakterizuje nás stabilita a absence skandálů

24.9.2018

Rozhovor s Jakubem Lepšem, předsedou TOP 09 Praha a lídrem kandidátky TOP 09 & STAN Praha 11.

Lepš: Charakterizuje nás stabilita a absence skandálů

Rozhovor s Jakubem Lepšem, předsedou TOP 09 Praha a lídrem kandidátky TOP 09 & STAN Praha 11.

Můžete se nám na úvod krátce představit?

Jsem dlouholetý jihoměstský občan, manžel a rodič. Předsedám TOP 09 na Praze 11, jsem člen rady MČ Praha 11 a v letošním lednu mě navíc kolegyně a kolegové zvolili i předsedou pražské TOP 09. Jeden večer v týdnu nadále přednáším o globalizaci a americké politice na vysoké škole a občas komentuji dění v USA pro českou a slovenskou televizi, rádio i další média.

Jak Vaše mateřská TOPka zvládla to končící volební období zde na Praze 11?

Bylo to náročné, ale mám velkou radost z toho, že náš zastupitelský klub fungoval perfektně. Na rozdíl od některých jiných se můžeme pochlubit téměř 100 % docházkou na zastupitelstva a končíme v tom stejném složení, v jakém jsme začali, což zdaleka neplatí pro všechny politické subjekty v zastupitelstvu. A v devítičlenné radě Prahy 11 jsem jediným, kdo končí ve stejné pozici, v jaké jsem byl v listopadu 2014 zastupitelstvem zvolen. Charakterizuje nás tudíž stabilita, manažersky výkonná správa nám svěřených oblastí a navíc absence jakýchkoliv skandálů.

Proč letos kandidujete společně se STAN?

Máme téměř totožné názory na nutnost dalšího rozvoje Prahy 11 a koneckonců již čtyři roky úzce spolupracujeme v radničních komisích, výborech i mimo ně. Některé jiné subjekty se štěpí, my jsme hrdi na to, že se umíme dohodnout a spolupracovat.

Jak byste krátce popsal vaši společnou TOP-STAN kandidátku?

V první řadě jsme všichni lidé, kteří něco ve svém životě dokázali. Máme ve svých řadách manažery, právníky, odborníky na školství a sociální služby, sportovní experty atd. Mimochodem radost mi dělá i to, že za nás kandiduje řada nezávislých osobností.

Čeho si nejvíce ceníte za poslední čtyři roky?

Že se nám povedlo zajistit dostatek míst pro všechny děti v našich školách a že jsme nastartovali Místní akční plán vzdělávání, což je naše koncepce rozvoje škol do roku 2023. A pak rozhýbání kultury v KC Zahrada a Chodovské tvrzi.

Váš největší neúspěch?

Nepodařilo se mi u žádného z koaličních partnerů prosadit, aby se Praha 11 připojila k výbornému programu Národní síť Zdravých měst ČR. Přitom značná část pražských městských částí je do něj zapojena. Ale nevzdávám to :)

Oblast řízení Jižního Města, kterou je potřeba nejvíc zlepšit?

Zeleň a čistota veřejného prostoru. Chodím hodně pěšky a opravdu mě často štve, v jakém stavu některé naše ulice a parky jsou. A pak chybějící místa pro parkování. Bez velkých fanfár jsme splnili své sliby v oblasti školství, kultury a sportu a zrovna tak jsme plně připraveni rozhýbat i tyto další oblasti.

Je něco, co Vám na Vaší práci vadí?

Pomluvy a lži. Ty je v dnešní postfaktické době velmi snadné šířit, ale o to hůř se vyvrací, i když máte veškerá fakta na své straně. A zrovna na Jižním Městě je mezi místními politiky celá řada zhrzených jedinců, kteří sami neuspěli a zkoušejí si to kompenzovat pomocí očerňovaní druhých.

Na závěr odbočme na chvíli od politiky, co v poslední době čtete?

Když potřebuji doplnit sílu a motivaci, sáhnu buďto po Čapkových „Hovorech s T. G. Masarykem“ nebo skvělé biografii „Havel“ od Michaela Žantovského. Přiznám se však, že jako oddychové čtení v metru či po náročném dni volím obvykle Svět motorů.

A zbývá Vám čas na koníčky?

No na milovanou hudbu už bohužel skoro ne, politika je opravdu úvazek od nevidím do nevidím. Tak mi alespoň zůstává turistika o víkendech s rodinou.

zdroj: TOP 09 Praha 11